Top
09 Oct
Vai olimpiskais bobslejs un kamanas tiešām atgriezīsies Kortīnā?
Foto autors: Dainis Caune, Sarmīte Veidemane

Ar šādu jautājumu savus sociālā tīkla sekotājus uzrunā sporta žurnālists, fotogrāfs un grāmatas “Latvijas bobsleja olimpiādes” līdzautors Dainis Caune:

“Kad ziemeļu ass Stokholma-Sigulda cīņā par tiesībām rīkot 2026.gada ziemas olimpiskās spēles zaudēja dienvidu mafijai Milānai/Kortīnai d'Ampeco, apmeklēju itāļu prezentēto nākamo renes braucēju cīņu arēnu, kas jau desmito gadu stāvēja lapeglēs ieaugusi, klusa un pamesta.

Kortīnas bobsleja trase šajā vietā sākta būvēt jau 1936.gadā, gatavojoties 1944.gada spēlēm, kuras Itālijā gan varēja norisināties tikai 1956.gadā, kad olimpieši cīnījās šausminoši ātrā 1720 m garā trasē, kuras 16 virāžas kļūdas nepiedeva. Astoņdesmito gadu sākumā trasi saīsināja līdz 1350 m un 13 virāžām.

Šajā leģendārajā un diemžēl arī nāvējošajā seškārtējā pasaules un divkārtējā olimpiskā čempiona (no 1956. līdz 1968.gadam vēl pa divām sudraba un bronzas olimpiskajām medaļām) Eudženio Monti vārdā nosauktajā trasē rūdījies Jānis Ķipurs, Zintis Ekmanis, Māris Poikāns, Ivars Bērzups, Rihards Kotāns, Jānis Skrastiņš, Sandis Prūsis, Aldis Intlers, Aivars Šnepsts, Voldemārs Batarags kā arī citi mūsu bobsleja pionieri. Un ne tikai.

Vēl šajā tūkstošgadē Latvijas himna te skanējusi par godu Sanda Prūša un Jāņa Miņina ekipāžu uzvarām (attiecīgi Pasaules kausa posmā un pasaules junioru čempionātā). Šajā trasē startējuši arī vairāki mūsu kamaniņu braucēji. Pēdējo reizi zem sliecēm te ledus un betona dzirksteles šķīda 2008.gada janvārī.

2020.gada ziemā Monti trase bija devusies vēl par 12 mēnešiem tālākā aizmirstībā. Gadu vēlāk varēja secināt to pašu. Un nu ceturtā inspekcijas reize.

Pārmaiņas ir. Nozudis plakāts, kas vēstīja, ka šeit notiks olimpiskās spēlēs. Tā vietā izkārts dekrēts par Monti trases pielāgošanu starptautiskām sacensībām ar atbildīgo personu vārdiem un telefona numuriem. Taisnākie renes posmi pazuduši no zemes vaiga, lejas lielās betona virāžas daļēji saglabājušās, arī pēdējā pusapļa virāža, kas tagad apliec tenisa centru, un izskrējiena taisne. Ar to arī darba duna apklususi. Ne strādnieku, ne tehnikas. Teorētiski laika jau vēl pietiek. Arī pati Kortīna sevišķi nesteidzas pretim spēlēm. Joprojām tā vairāk izskatās pēc Audi pilsētas, uz kuru četriem apļiem izbalējusī olimpiskā simbolika knapi ieraugāma (vanaga acs tam, kas to foto pamanīs)."

P.S. Bob bārā gan arvien sastopama kāda dzīva dvēsele.

Autors :Bobslejs.lv

Latvijas bobsleja un skeletona federācija