Top
02 Nov
Ekmanis: Kritēriji valsts finansējuma sadalei priekš mums ir katastrofāli
Foto autors: Annija Mangale

Šodien “Balcia Insurance” telpās notikušajā Latvijas Bobsleja un Skeletona federācijas (LBSF) prezidents Ansis Zeltiņš mediju pārstāvjiem prezentēja divus jaunus sponsorus – apdrošināšanas kompāniju “Balcia” un SIA “Salmo” preču zīmi “Norfin”, veltot pateicības vārdus gan jaunajiem, gan esošajiem atbalstītājiem, kuri turpina veicināt bobsleja un skeletona attīstību laikā, kad valsts finansējums šiem sporta veidiem ir kardināli samazinājies.

“Olimpiskās spēles ir mūsu līdzjutēju ekspektācija, kur no bobslejistiem tiek gaidīti labi sasniegumi, un tas ir jāsadzird arī politiskā līmenī – tas ir svarīgi! Jauda mums ir! Un mēs noteikti cīnīsimies par augstākajiem rezultātiem arī šajā sezonā,” preses konferencē klātesošos uzrunāja Zeltiņš. Viņu papildināja federācijas ģenerālsekretārs Zintis Ekmanis, atgādinot, ka pēc 2018.gada nodokļu izmaiņām sponsorēšanas jautājumos atbalstītāju skaits ievērojami samazinājās. “Bez atbalstītāju palīdzības mēs “noietu pa burbuli”. Šobrīd mēs esam sarežģītos apstākļos. Paldies mūsu atbalstītājiem, kuri ir izpratuši mūsu vajadzības. Tikmēr par 25% līdz 30% ir samazinājies valsts atbalsts, un ņemot vērā inflāciju, šis samazinājums ir jūtams vēl vairāk. Cenas ir īpaši augušas viesmīlībai, loģistikai, un no šīm izmaksām mēs tiešā veidā esam atkarīgi,” pauda Ekmanis.

“Balcia” viceprezidents Reinis Bērzkalns neslēpa gandarījumu par noslēgto vienošanos ar LBSF: “Ir patiess prieks būt daļai no atbalstītāju loka tik drosmīgam sporta veidam kā bobslejs un skeletons. Zināma sakritība, ka pēdējā aptaujā “Balcia” ir atzīts par drosmīgāko apdrošināšanas zīmolu Latvijā starp visiem apdrošinātājiem, un tas ir klientu un partneru nopelns, ar ko mēs ļoti lepojamies. Atgriežoties Latvijas tirgū, arī mums pašiem viens no jautājumiem bija, ar ko tad mēs pārsteigsim. Mēs esam definējuši, ka esam apdrošinātājs, kas pielāgo mūsu apdrošināšanas produktus klienta dzīves stilam. Un tas ļoti labi strādā! Viss mūsu kolektīvs ir lieli sporta fani, kuri aktīvi seko līdzi Latvijas sportistu gaitām, un šis gads īpaši ir lutinājis ar Latvijas komandu izciliem rezultātiem. Brīvdienās mēs cenšamies sportistus atbalstīt klātienē, un tur arī sanāk saklausīt fonu par nepietiekamo finansējumu Latvijas sportam. To dzirdot, mēs nevarējām stāvēt malā,” motivāciju sadarboties raksturoja “Balcia” viceprezidents Bērzkalns.

Latvijas bobslejisti un skeletonisti šajā un nākamajās sezonās būs ekipējumā, kas radīts Latvijā bāzētā kompānijā SIA “Salmo” ar preču zīmi “Norfin”. Uzņēmuma valdes priekšsēdētāja Dace Poļačenoka: “Liels gods un lepnums būt šeit, pārstāvēt uzņēmumu ar vairāk nekā 35 gadu pieredzi ¬– “Salmo”. Kas mūs vēl nezina, esam makšķerēšanas, tūrisma un ekipējuma veidotājs un izstrādātājs. Zem preču zīmes “Norfin” tiek atlasīti un veidoti produkti, lai sevi noekipētu – sākot no termoveļām, zābakiem, zeķēm, cimdiem, cepurēm, jakām, kostīmiem, un beidzot ar tūrisma inventāru – krēsliem, teltīm utt. Pēdējos gadus esam guvuši pārliecību, ka mūsu produkts kļūst universālāks – ja sākotnēji mērķauditorija bija ziemas makšķernieki, tad šobrīd tie ir jau bobsleja čempioni, kuri savu aktīvāko sezonas daļu aizvada tik pat aukstos laikapstākļos, kā mūsu mērķauditorija. Mēs mīlam ledu – tas ir mūsu vienojošais elements ar jums, ar ko mēs saderam kopā kā cimds ar roku.”

Jau vairākas sezonas LBSF atbalsta “Tet”. Kā norādīja tās valdes priekšsēdētājs Uldis Tatarčuks, “Tet” viens no galvenajiem uzdevumiem ir vienmēr atbalstīt tos, kuri cīnās un nepadodas. “Mēs pat neprasām zelta medaļas. Mēs sagaidām, ka jūs cīnīsieties, tāpat kā to vienmēr esat demonstrējuši līdz šim. Mūsu uzdevums kopā ar pārējiem partneriem ir apģērbt makšķerētājus, visiem nodrošināt internetu un citus labus tehnoloģiskos risinājumus, lai Latvijai kopā sanāk un lai tā rāda piemēru, lai iedvesmo bērnus pakustēties un nesēdēt tikai pie tehnoloģiskajām iekārtām, aiziet arī kādu zivi noķert un tajā pat laikā – saudzēt dabu. Paldies bobslejistiem un federācijas vadībai, kas dara labu darbu, mēs tikai nākam palīgā. Lai labas idejas piepildās!”

Preses konferencē piedalījās ilggadējais Latvijas komandas treneris Sandis Prūsis, kurš atzīmēja, ka gaidāmās sezona ievērojami atšķirsies no iepriekšējās. “Šoreiz sanāk diametrāli pretēji. Pērn mēs sākām Eiropas kausā un tad lēnām gājām uz augšu. Šosezon mēs sāksim uzreiz no augstākajiem plauktiem, tas ir, no Pasaules kausa. Sacensības notiks deviņās trasēs, mūsu šī brīža pirmais pilots Emīls Cipulis no tām nav bijis divās – Francijā, Laplaņā un ASV, Leikplesidā, tāpat arī Ķīnā, Jaņcjinas trasē viņš ir braucis tikai ar divnieku, bet nav vēl startējis ar četrinieku. Mūsu otrajam pilotam Jēkabam Kalendam tā situācija ir vēl iespaidīgāka – viņam priekšā debijas vairākās trasēs. Izaicinājumu mums pietiek. Un mums svarīgs nav tikai rezultāts, bet arī pieredze. Tā ir arī atbilde tiem, kuri vaicā, kāpēc mēs brauksim šosezon uz ASV, ja tas ir posms jau pēc Pasaules čempionāta. Bet 2025.gadā tieši Leikplesidā notiks gada svarīgākās sacensības un mums ir svarīgi tur ierasties ar ambīcijām.”

Arī treneris Prūsis neslēpa sašutumu par valsts finansējuma samazinājumu. “Skumīgi, ka valdības, vai jāsaka, varas gaiteņos prioritātes iet uz beigām. Nepamet sajūta, ka kāds jau mums to bedri drīz būs izracis, skujas jau izkaisītas, bet nekrologs vēl tiek gatavots. Bet neskatoties uz to, esmu pateicīgs un priecīgs, ka mums joprojām nāk klāt jauni atbalstītāji.”

Preses konferencē finansējuma jautājumu rezumēja Ekmanis: “Kā jau Ansis Zeltiņš teica, jauda mums ir, bet negribētos, lai mūsu jaudai pienāk gals. Vērojot un komunicējot ar Izglītības un zinātnes ministriju, tagad piemērotie kritēriji, lai dalītu valsts naudu, priekš mums ir katastrofāli. Šajos kritērijos ar lielu īpatsvaru ir masveidība, bērnu un jauniešu sports, sportistu skaits, kas mums pēc definīcijas par mūsu sporta veida bīstamību un pieejamību nav iespējama. No tā visa var sanākt, ka mēs, ledus trašu sporta veidi, bobslejs ¬– ar augstāko sportisko sasniegumu Latvijā šajā gadā ¬– ar izcīnītu otro vietu gada svarīgākajās meistarsacīkstēs Pasaules čempionātā, neesam prioritāro sportu sarakstā. Es uzskatu, ka tas nav normāli. Latvija diemžēl pārvēršas par viduvējību klondaiku. Šokē, ka Fiskālās disciplīnas padome secinājusi, ka sporta finansējums nonāk dārgos nišas sporta veidos, ko iesaka iztērēt citās prioritātēs. Tad, kad neprofesionāļi, ne nozares speciālisti, sāk regulēt, kā attīstīt sportu Latvijā, tas ir pilnīgi nepieņemami un stulbi. Es labprāt no padomes redzētu datus, cik eiro Latvija ir nopelnījusi no katra Eiropas fondu saņemtā finansējuma eiro. Es varu apliecināt tikai to, ka mēs par savu sporta veidu cīnīsimies līdz galam!”

2023./2024.gada Pasaules kausa izcīņas sezona sāksies novembra vidū ar sacensībām Pekinas olimpisko spēļu trasē Jaņcjinā, Ķīnā, bet noslēgsies tikai marta pēdējā nedēļas nogalē Leikplesidas trasē ASV. Arī šogad Pasaules kausa tūre sastāv no astoņiem posmiem, sestais posms februāra sākumā notiks Siguldas trasē, kur vienlaicīgi tiks sadalītas arī Eiropas čempionāta medaļas. Savukārt decembra vidū Sigulda uzņems Eiropas kausa posmu bobslejā. Sezonas kulminācija – Pasaules čempionāts – februāra beigās un marta sākumā risināsies Vinterbergas trasē Vācijā.

Arī šogad Latvijā būs iespējams tiešraidē redzēt visu Pasaules kausa sacensību braucienus. Pārraides nodrošinās kanāls Go3 Sport Open (iepriekš TV3 Sport Open).

Foto no konferences (autore: Annija Mangale)

Atbalsta Tet un Balcia

Autors :Bobslejs.lv

Latvijas bobsleja un skeletona federācija